środa, 28 marca 2018

Bananowo - kokosowe batoniki owsiane w polewie czekoladowej

Bananowe ciasto

To trochę eksperymentalne batoniki. Zachciało mi się coś kokosowego, w połączeniu z masłem orzechowym. Niestety masła została mi tylko resztka, więc musiałam urozmaicić je o tahini. Można więc zrobić je w takiej wersji jak ta lub dać samo masło orzechowe. Początkowo miało być to ciasto, ale nie wyrosło ono zbyt duże, więc bardziej pasowała mi na to nazwa batoniki. W smaku na pierwszy plan zdecydowanie wybija się banan, ale wyczuwalny jest również kokos a, smak doskonale wzbogaca czekoladowo-kokosowa polewa. Batoniki są bardzo sycące, więc świetnie sprawdzą się na przekąskę do pracy lub uzupełnienie energii w trakcie przedświątecznej krzątaniny :)

Składniki (ok. 12 małych batoników):

  • 3 dojrzałe banany
  • 1 szklanka płatków owsianych lub mąki owsianej
  • 3 łyżki tahini
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • 2 łyżki syropu z agawy lub miodu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • kilka łyżek mleka kokosowego
Wykonanie:

Piekarnik nagrzać do 180
ºC. Płatki owsiane zmiksować w blenderze do konsystencji mąki lub można użyć gotowej mąki owsianej. Wsypać do miski, dodać proszek do pieczenia oraz wiórki kokosowe i wymieszać. W blenderze umieścić banany, tahini oraz masło orzechowe i wszystko zblendować na gładką i kremową masę. Przelać masę do miski z suchymi składnikami i dokładnie wymieszać. Przelać ciasto do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 25 minut.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z kilkoma łyżkami mleka kokosowego. Polać po cieście, wierzch posypać wiórkami kokosowymi.

Zdrowe ciasto owsiane

Dietetyczne przekąski

sobota, 24 marca 2018

Mini fit serniczki na kakaowym spodzie z kruszonką

Fit serniczki

Kolejna wersja mini serniczków, tym razem w stylu popularnego sernika królewskiego, czyli pyszny kruchy czekoladowy spód, masa serowa i kruszonka. Taka wersja sernika jest chyba nieco prostsza w wykonaniu - nie trzeba rozwałkowywać ciasta, piecze się je też szybciej, a do tego można je szybko zapakować do pudełeczka i zabrać ze sobą na przekąskę. Takie mini serniczki sprawdzą się też idealnie na słodki deser czy na różne imprezy.
Przepis nie jest trudy, ani nie wymaga dużej ilości składników. Moja wersja jest też oczywiście lekko uzdrowiona - użyłam mąki orkiszowej pełnoziarnistej, którą ostatnio bardzo polubiłam i która świetnie sprawdza się w różnych wypiekach. W serniczkach nie ma też cukru, który zastąpiłam ksylitolem. Serniczki w wyglądzie przypominają mi oreo i myślę, że wyglądają bardzo uroczo i wykwintnie. Z pewnością będą też doskonale prezentować się na świątecznym stolę :)

Składniki (10-12 sztuk):


Kruche ciasto:

  • 100 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • 3 łyżki kakao
  • 3 łyżki ksylitolu
Masa serowa:
  • 400 g twarogu sernikowego (polecam Wieluń. Mój Ulubiony)
  • 1 jajko
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego
  • 1/2 szklanki ksylitolu
Wykonanie:

Masa serowa: Twaróg przełożyć do miski, wsypać budyń oraz ksylitoli miksować przez chwilę. Następnie dodać jajko i jeszcze przez chwilę miksować, do dokładnego połączenia się składników.
Ciasto: Do miski wrzucić wszystkie składniki na ciasto i dokładnie wyrabiać, tworząc kulę. Podzielić ciasto na dwie części - na spód zostawić większą część, a resztę ciasta włożyć do woreczka i wsadzić do lodówki na około 1 godzinę. Odrywać kawałki ciasta i wykładać nimi spód foremek na muffinki (użyłam silikonowych). Na to wykładać masę serową. Na wierzch zetrzeć pozostałą część ciasta.
Piec około 25 - 30 minut w 170
ºC.

Serniczki na kruchym spodzie

Fit sernik

Fit serniczki na kakaowym spodzie

środa, 21 marca 2018

Owsianka kokosowo - bananowa

Zdrowe śniadanie

Kolejna pyszna owsianka, tym razem w wersji kokosowo-bananowej :) Po zmiksowaniu i podgrzaniu smakuje troszkę jak budyń, można ją również zajadać na zimno, choć ja zdecydowanie preferuję owsianki w wersji ciepłej :) Skład i wykonanie jest banalnie proste i rankiem mamy pyszne i bardzo pożywne śniadanie, które doskonale sprawdzi się na chłodniejszą pogodę. Na wierzch dodajemy ulubione dodatki, ja polecam zwłaszcza masło orzechowe, które doskonale łączy się ze smakiem kokosa i banana :)

Składniki:

  • 5 łyżek płatków owsianych
  • 1 szklanka mleka kokosowego
  • 1 łyżka wiórków kokosowych
  • 1 średni banan
  • ulubiony słodzik: stewia, miód, ksylitol, syrop z agawy (u mnie 2 tabletki stewii)
Wykonanie:

Płatki wsypać do blendera lub rondelka, zalać mlekiem kokosowym i wsadzić do lodówki na kilka godzin a najlepiej na całą noc. Następnie dodać pół banana i zmiksować w blenderze do gładkiej i kremowej konsystencji. Przelać do garnuszka, dosłodzić i gotować na małym ogniu cały czas mieszając (gdyby masa robiła się zbyt gęsta, dolać mleka). Podgrzewać do preferowanej konsystencji. Pod koniec gotowania dodać łyżkę wiórków kokosowych. Przełożyć do miseczki i udekorować ulubionymi dodatkami.


Dietetyczne śniadanie

Owsianka

sobota, 17 marca 2018

Fit ciasto z ciecierzycy

Bezglutenowe ciasto

Dzisiaj pomysł na kolejne roślinne ciasto :) Po fasoli i cukinii przyszła pora na ciecierzycę.  Ciasto przypomina troszkę ciasteczka z ciecierzycy, które pojawiły się kiedyś na blogu i tak jak w ich przypadku jest to dość specyficzny smak, który trudno dokładnie opisać, czy do czegoś porównać.  Ciasto wyszło dość wilgotne, może troszkę przypomina sernik, w smaku najbardziej wyczuwalne jest masło orzechowe. Na pewno nie każdemu przypadnie też do gustu. Mi smakowało, choć raczej nie zostanie jednym z moich ulubionych. Ciasto robi się szybko, jest ono też bardzo sycące, więc można się najeść nawet małym kawałeczkiem. Piekłam je w małym naczyniu żaroodpornym wyłożonym papierem do pieczenia, ale można je też upiec np. w kwadratowej foremce.

Składniki:

  • 1 puszka ciecierzycy
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • 2-3 łyżki syropu z agawy
  • 4 łyżki mąki owsianej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1/3 szklanki pokrojonej gorzkiej czekolady
Wykonanie:

Ciecierzycę odsączyć i przepłukać. Przesypać do misy blendera, dodać masło orzechowe oraz syrop z agawy i zmiksować do gładkiej konsystencji. Dodać mąkę, proszek do pieczenia oraz sól i ponownie zmiksować. Na koniec wsypać pokrojoną czekoladę i wymieszać. Przełożyć masę do naczynia lub formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w 180
ºC przez około 20 minut (aż wierzch się zarumieni).

Zdrowe ciasto

Fit ciasto z czekoladą

Fit ciasto z ciecierzycą

niedziela, 11 marca 2018

Owsiane bananowe blondie z czekoladą

Dietetyczne ciasto

Jakiś czas temu robiłam świetne, bardzo czekoladowe bananowe brownie, teraz więc przyszła pora na wersję bez kakao, za to z kawałkami gorzkiej czekolady i tak powstało bananowe blondie. Ciasto jest oczywiście mocno bananowe, choć owoce te nie są aż tak bardzo wyczuwalne, na pierwszy plan wysuwa się tu zdecydowanie czekolada. Przypomina w smaku nieco pieczoną owsiankę, głównie dlatego, że użyłam zmielonych płatków owsianych. Najlepiej zmielić je jak najdrobniej, u mnie niewielkie drobinki płatków były wyczuwalne, ale moim zdaniem nie psuło to wyglądu a tym bardziej smaku ciasta. Można użyć też gotowej mąki owsianej albo nawet jakieś innej - na pewno dobrze sprawdzi się pełnoziarnista lub orkiszowa. Ciasto nie zawiera również cukru ani innego słodzika - w końcu dojrzałe banany i czekolada w zupełności wystarczą, żeby było ono słodkie, ale przy tym nie przesłodzone. Ciasto jest też wegańskie - nie ma w nich jajek oraz krowiego mleka. Takie blondie będzie idealne jako deser do kawy, ale też świetnie sprawdzi się jako pożywne śniadanie, przekąska do szkoły lub pracy, można je też zjeść bez wyrzutów sumienia będąc na diecie, doskonale zaspokaja apetyt na słodkie, a wykonane jest naprawdę z pełnowartościowych i odżywczych składników. Bardzo polecam przetestować zarówno bananowe brownie i blondie - oba wypieki robi się błyskawicznie - naprawdę dłużej zajmuje wyjście do sklepu po paczkę ciasteczek lub inne słodkości ;)
Ciasto robiłam w mojej ulubionej małej foremce, dzięki czemu wyszło ono niezbyt dużego rozmiaru, ale wysokie - jednym niewielkim kawałkiem blondie można się porządnie najeść. Jeśli ma się większą formę to ciasto wyjdzie zdecydowanie niższe, chyba że podwoi się ilość składników ;)

Składniki:

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • 3 średnie banany
  • 1/3 szklanki mleka roślinnego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki pokrojonej gorzkiej czekolady (u mnie 81% kakao) 
  • na wierzch: ok. 40 g gorzkiej czekolady
Wykonanie:

Piekarnik nagrzać do  
180ºC. Do blendera wsypać płatki owiane i miksować do konsystencji mąki (im dłużej miksujemy tym będzie ona drobniejsza - około 2 minuty). Przełożyć do miski, dodać sól oraz cynamon. Następnie do blendera wrzucić banany oraz dodać mleko i zmiksować do gładkiej konsystencji. Przelać masę do miski z mąką, wrzucić pokrojoną gorzką czekoladę i wymieszać wszystko do połączenia się składników. Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 15- 20 minut. Wyjąć, lekko przestudzić.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej i pokropić po cieście.

Dietetyczne ciasto z czekoladą

Chlebek bananowy

Szybkie ciasto

Owsiane ciasto bananowe

niedziela, 4 marca 2018

Orzechowy budyń jaglany

Orzechowy budyń jaglany

Dziś kolejny przepis na budyń jaglany, tym razem w wersji orzechowej :) Choć w sumie bardziej jest to krem jaglany, bo kasza podczas gotowania wchłonęła całe mleko, a ja dolałam go później zbyt mało i budyń zrobił się gęsty. Jeśli chce się uzyskać bardziej płynną konsystencje to najlepiej będzie gotować kaszę w większej ilość mleka lub podczas miksowania dolać go jeszcze więcej. Wyszedł mi wiec z tego taki bardziej kremo-budyń, ale zapewniam że jest PRZEPYSZNY :D Budyń najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce, wtedy też dużo bardziej się zastyga. Można go wtedy nawet użyć jako dodatek do naleśników, omleta albo posmarować nim wafle ryżowe. Taki deser świetnie sprawdzi się jako posiłek na wynos, ale będzie też doskonałym i pożywnym śniadaniem. 


Składniki (1 porcja):

  • 5 łyżek kaszy jaglanej
  • 1 i 1/2 szklanek mleka migdałowego + ok. 1/2 szklanki mleka do dolania w trakcie przygotowania 
  • 1/3 szklanki zmielonych orzechów laskowych
  • 1 łyżka masła orzechowego
  • 1 kopiata łyżeczka kakao
  • ulubiony słodzik: np. stewia, miód, syrop klonowy lub z agawy (u mnie 3 tabletki stewii i 1 łyżka syropu z agawy)**
Wykonanie:

Orzechy laskowe prażyć w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez około 8 minut. Wyciągnąć i zostawić do ostudzenia. Następnie zmiksować w blenderze do konsystencji mąki.
Kaszę jaglaną uprażyć na suchej patelni, następnie przelać raz gorącą a raz zimną wodą. Przełożyć do rondelka i zalać 1 i 1/2 szklankami mleka, gotować około 20 minut, pod koniec dosłodzić oraz dodać masło orzechowe i wymieszać. Ostudzić przez chwilę, przełożyć do misy blendera, dodać zmielone orzechy oraz kakao. Miksować, dolewając mleka aż do uzyskania ulubionej konsystencji i w razie konieczności dosłodzić.
Przełożyć do miseczki lub słoiczka. Trzymać w lodówce do 3 dni.


*Jeśli chcemy uzyskać bardziej płynną konsystencję należy użyć większej ilość mleka.
**Najlepiej próbować budyń w trakcie przygotowania  i w razie konieczności go dosłodzić. 

Deser z kaszy jaglanej

Kasza jaglana na słodko
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...