czwartek, 21 grudnia 2017

Omlet piernikowy z daktylowym karmelem i kawałkami jabłka

Omlet pieczony


Dziś zapraszam po przepis na pyszne śniadanko, które doskonale pozwoli wczuć się w atmosferę Świąt. Przed pieczeniem i gotowaniem wigilijnych potraw przyda się porządne, dodające energii śniadanie, a po takim pysznym omlecie zastrzyk energii gwarantowany. Użyłam do niego mąki jaglanej, ale myślę, że inna np. pełnoziarnista lub ryżowa również doskonale się sprawdzi. Dałam też tylko 1 żółtko, ale jeśli chcemy możemy użyć 2. Ten omlet smakuje jak puszyste ciasto, a przyprawa do piernika wspaniale podkreśla jego smak. Do tego aromatyczne jabłka z cynamonem i słodki karmel z daktyli. Pycha :)

Składniki:
  • 2 białka 
  • 1 żółtko
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • 1 kopiata łyżka mąki jaglanej (lub ryżowej, owsianej czy innej ulubionej)
  • szczypta soli
  • 1 łyżka ksylitolu
  • 1 małe jabłko
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
Karmel:
  • 1 szklanka daktyli + gorąca woda do zalania
  • 2 łyżki masła orzechowego

Wykonanie:

Piekarnik nagrzać do 180ºC. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli (ja użyłam elektrycznej trzepaczki). Dodać ksylitol i jeszcze chwilę ubijać. Dodać żółtko i delikatnie wymieszać trzepaczką. Dodać mąkę oraz przyprawę do piernika i bardzo delikatnie wymieszać. Ciasto przełożyć do naczynia żaroodpornego wyłożonego papierem do pieczenia lub posmarowanego olejem. Piec przez około 15 minut.
Karmel: Daktyle przełożyć do miski i zalać gorącą wodą (tak aby były przykryte). Odstawić na około 30 minut. Po tym czasie odsączyć (nie wylewać wody!) i przełożyć do blendera. Dodać masło orzechowe i wlać troszkę wody pozostałej po ich  namoczeniu. Miksować na gładką i kremową masę, dolewając wody, aż do uzyskania preferowanej konsystencji karmelu (u mnie była dość rzadka, ale nie całkiem płynna).
Jabłko obrać i pokroić w drobną kostkę. Przełożyć na patelnię i smażyć na średnim ogniu, cały czas mieszając aż zmięknie. Pod koniec dodać cynamon.
Omlet wyciągnąć, polać karmelem a na wierzch wyłożyć kawałki jabłka.


Dietetyczne śniadanie

Pieczony omlet piernikowy

sobota, 16 grudnia 2017

Pierniczki bananowe w czekoladzie

Dietetyczne pierniczki

Jak na fankę bananowych słodkości przystało, na blogu nie mogło zabraknąć przepisu na jakiś świąteczny wypiek z tym owocem. Padło na pierniczki, które okazały się rewelacyjne. Naprawdę niewiele się różnią od takich klasycznych pierników w czekoladzie. Duża w tym zasługa sporej ilości przyprawy do piernika, ale też banana, który oprócz słodkości nadaje również wilgotności i miękkości. I choć banan jest tutaj ważnym składnikiem to jednak nie jest on w ogóle wyczuwalny. Mój tato po ich spróbowaniu stwierdził, że przypominają pierniczki alpejskie w wersji bez nadzienia. Dużą ich zaletą jest szybkość i prostota - robi się je naprawdę błyskawicznie, ciasteczka są od razu miękkie i świetnie zaspokajają głód i ochotę na coś słodkiego. Podjadając te pierniczki można powoli wczuwać się w atmosferę nadchodzących świąt, ale świetnie sprawdzą się również na świąteczny stół - to takie pierniczki last minute :) 
Ciastka zrobiłam z mąki orkiszowej pełnoziarnistej, ale sprawdzi się też dobrze mąką pszenna pełnoziarnista. Pierniczki można też zrobić w wersji wegańskiej - nie zawierają one w końcu ani jajek ani masła, a miód można zastąpić np. syropem klonowym. Z przepisu wychodzi około 10 pierniczków, ale śmiało można podwoić ilość składników i zrobić ich więcej - polecam bo znikają naprawdę błyskawicznie.

Składniki (8-10 pierniczków):

  • 1 duży dojrzały banan
  • 2 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 2 łyżki płynnego miodu
  • 3/4 szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • 3 łyżeczki przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
Polewa:
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • kilka łyżek mleka roślinnego

Wykonanie:

Banana rozgnieść, przełożyć do miski, dodać olej oraz miód i wszystko wymieszać. W osobnej misce połączyć ze sobą mąkę, proszek do pieczenia, przyprawę do piernika, kakao i sól. Przesypać suche składniki do mokrych i dokładnie wymieszać (ciasto wyjdzie mokre i kleiste). Ciasto wsadzić do lodówki na około 45 minut, po tym czasie nakładać formując spore kulki, które następnie delikatnie spłaszczać na kształt okrągłych ciastek (jeśli ciasto będzie się lepić, najlepiej zwilżyć dłonie wodą). Piec przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180ºC. Wyjąć i przestudzić.
Polewa: Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, dolewając mleka by była ona bardziej płynna. Ostudzone pierniczki oblać czekoladą.


Wegańskie pierniczki

Fit pierniczki

niedziela, 10 grudnia 2017

Czekoladowy budyń jaglany

Czekoladowy budyń jaglany

Bardzo lubię kaszę jaglaną na słodko. Ostatnio jem ją często w formie budyniu - na śniadanie, na deser lub nawet na kolację. Najczęściej w wersji czekoladowej - w końcu uwielbiam wszystko co ma w sobie kakao. Od pewnego czasu szukałam idealnej, budyniowej konsystencji - zwykle wychodziła mi zbyt gęsta i choć budyń był pyszny to jednak nie było to. W końcu mi się udało, w związku z czym dzielę się moim sukcesem i przepisem na doskonały, kremowy, zdrowy i bardzo czekoladowy budyń jaglany. Wyszły mi dwie spore porcje (choć można je podzielić także na 3), jedną dałam do słoiczka - taki posiłek świetnie sprawdzi się na wynos, a drugi podałam w kokilce - idealna porcja na słodki deserek. Na zdjęciach można zobaczyć też przykładowe dodatki - u mnie to niezastąpione plasterki banana i masło orzechowe crunchy. Druga wersja jest bez dodatków, żeby wspaniała kremowa konsystencja budyniu była dobrze widoczna ;) Naprawdę w smaku i konsystencji przypomina ten torebkowy, ale jednak ten w wersji jaglanej, bez dwóch zdań jest zdrowszy i bardziej pożywniejszy (i moim zdaniem w połączeniu z masłem orzechowym jest też dużo smaczniejszy :)

Składniki:
  • 1/2 szklanki kaszy jaganej
  • 2 - 2 i 1/2 szklanek mleka
  • 1/2 szklanki daktyli + gorąca woda do namoczenia
  • 3 łyżki kakao
  • 2 paski gorzkiej czekolady
  • ulubiony słodzik (opcjonalnie)

Wykonanie:

Daktyle zalać gorącą wodą i ostawić na co najmniej 15 minut żeby zmiękły. Kaszę jaglaną uprażyć na suchej patelni, następnie przelać raz gorącą a raz zimną wodą. Przełożyć do rondelka i zalać 2 szklankami mleka, gotować około 20 minut, pod koniec dodać czekoladę i wymieszać. Ostudzić przez chwilę, przełożyć do misy blendera, dodać odsączone daktyle i kakao. Miksować na gładką i kremową masę (stopniowo dolewać mleka jeśli masa będzie dalej zbyt gęsta). W trakcie miksowania można też sprawdzić smak i w razie potrzeby dosłodzić np. ksylitolem lub miodem. Dla uzyskania gładkiej konsystencji należy miksować dość długo (choć zależy to od jakości i mocy blendera) - najlepiej około 3-5 minut. Przełożyć do miseczki lub słoiczka. Budyń bardzo dobrze smakuje na zimno, schłodzony w lodówce.
Podawać na samo albo z ulubionymi dodatkami.


Budyń bezglutenowy

Budyń z kaszy jaglanej

Dietetyczny deser

Czekoladowy budyń z kaszy jaglanej

niedziela, 3 grudnia 2017

Ciasto z bananami i owsiano-cynamonową kruszonką

Ciasto z owocami i kruszonką

Tak właśnie - ciasto z bananami i nie jest to popularny chlebek. Banany w kuchni mam zawsze, co zresztą chyba widać przeglądając przepisy na blogu ;) Uwielbiam używać ich jako naturalnego cukru, bardzo lubię też tą wilgotność i miękkość jakie nadają one wypiekom. Co ciekawe rzadko jadam je na samo, jakoś nie przepadam za tymi owocami w stanie surowym, chyba że jako dodatek do owsianki czy omleta. Zwykle czekam aż na bananach pojawią się ciemne plamki i wtedy to dla mnie znak, że pora upiec coś zdrowo-pysznego . Tym razem jednak nie rozgniotłam bananów, a pokroiłam je w plasterki, które posłużyły jako nadzienie do ciasta. Natomiast za słodzik posłużył mi ksylitol oraz trochę cukru brązowego. Ciasto wyszło lekko biszkoptowe, z wilgotnym i słodkim bananowym nadzieniem, a całość wieńczy doskonała owsiano - cynamonowa kruszonka. Ciasto prezentuje się bardzo efektownie, a jest naprawdę jednym z szybszych i prostszych jakie wykonałam. Robiłam je w bardzo małej formie, a więc jeśli chcemy upiec go w większej to radzę podwoić ilość składników. Bardzo polecam przetestować przepis :)

Składniki:

Kruszonka:

  • 1/2 szklanki zmiksowanych płatków owsianych
  • 3 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 2 łyżki brązowego cukru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
Ciasto:
  • 1 i 1/3 szklanki mąki pełnoziarnistej
  • 2 jajka
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 szklanki mleka (u mnie migdałowe)
  • 3 łyżki ksylitolu
  • 2 średnie banany

Wykonanie:

Piekarnik nagrzać do
180ºC. Formę (u mnie ok. 20x20) wyłożyć papierem do pieczenia.
Kruszonka: Do miski wsypać lekko zmiksowane płatki owsiane (nie mają być aż tak drobne jak mąka), dodać olej kokosowy, cynamon oraz cukier brązowy i wymieszać. Konsystencja ma wyjść wilgotna i krucha.
Ciasto: Banany pokroić w plasterki. Do miski wbić jajka, dodać mleko oraz ksylitol i wszystko wymieszać lub krótko zmiksować. W drugiej misce połączyć ze sobą mąkę, sól, cynamon i proszek do pieczenia. Przesypać suche składniki do mokrych i dokładnie wymieszać, tylko do połączenia się składników. Połowę masy przelać do formy, na to położyć plasterki bananów (można też je jeszcze posypać cynamonem). Na to wylać pozostałą część ciasta, a wierzch posypać przygotowaną kruszoną. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez około 25 minut - aż kruszonka się przyrumieni.

Dietetyczne ciasto

Bananowe ciasto

Fit ciasto bananowe
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...