W jesienne dni musi być szarlotka! U mnie zagościła w wersji bezglutenowej, na spodzie z mąki kokosowej i ryżowej, z pysznymi jabłkami przyprawionymi aromatycznym cynamonem, do tego tego jeszcze budyń z kaszy jaglanej, a całość zwieńczona została kokosową kruszonką. Naprawdę ta szarlotka smakuje rewelacyjnie. Bardzo przypadło mi do gustu ciasto z mąki kokosowej - robiłam je pierwszy raz, w smaku bardziej przypominało biszkopt niż kruche ciasto, ale do tej szarlotki pasowało idealnie. Dla urozmaicenia budyń postanowiłam zrobić z kaszy jaglanej, co również okazało się świetnym pomysłem, a przy okazji sprawiło, że szarlotka wyszła bardziej sycąca, choć oczywiście jeśli ma się ochotę to można użyć zwykłego budyniu :). Szarlotka jest oczywiście nieco "uzdrowiona" i odchudzona - zamiast białego cukru użyłam ksylitolu, a do kruszonki dodałam troszkę miodu, użyłam również oleju kokosowego oraz mleka roślinnego. Ciasto robiłam w bardzo małej formie (ok. 20 x 20 cm), dlatego jeśli mamy większą to radzę użyć większej ilość składników. Dobrze sprawdziłaby się też mała tortownica. Co do spodu to trzeba też nieco uważać z ilością mąki kokosowej, bo wchłania ona dużo płynów, więc w razie potrzeby należy dolać więcej oleju, albo dodać jeszcze jedno jajko.
Bardzo polecam wypróbować przepis, bo to jedna z lepszych fit szarlotek ;)
Bardzo polecam wypróbować przepis, bo to jedna z lepszych fit szarlotek ;)
Składniki:
Spód:
- 2 łyżki mąki kokosowej
- 5 łyżek mąki ryżowej
- 4 łyżki roztopionego oleju kokosowego
- 2 jajka
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki ksylitolu
- 2 jabłka
- cynamon
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 2 szklanki mleka (u mnie migdałowe)
- 3 łyżki ksylitolu/miodu/syropu klonowego
- 1 łyżka mąki kokosowej
- 5 łyżek mąki ryżowej
- 2 łyżki wiórków kokosowych
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 1 łyżka miodu
Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 180ºC. Formę wyłożyć papierem do pieczenia.
Spód: Do miski wsypać mąki, ksylitol i proszek do pieczenia, dodać olej oraz jajka i wyrabiać, aż składniki się połączą. Uformować kulę, przełożyć do formy i dokładnie wylepić spód. Włożyć do piekarnika i podpiec prze około 10 minut.
Nadzienie: Jabłka obrać, pokroić w kostkę, przełożyć na patelnię i smażyć na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż jabłka zmiękną (w razie potrzeby można lekko podlać je wodą). Pod koniec doprawić cynamonem. Następnie wyłożyć na podpieczony spód, lekko dociskając.
Budyń jaglany: Kaszę jaglaną uprażyć na suchej patelni, następnie przelać raz gorącą a raz zimną wodą. Wsypać do rondelka, zalać mlekiem i gotować około 20 minut. Lekko ostudzić, przełożyć do blendera, dodać ksylitol lub inny słodzik i zmiksować na gładką i kremową masę (w konsystencji ma przypominać budyń, gdyby masa była zbyt gęsta to dolać troszkę mleka). Następnie wyłożyć budyń na jabłka.
Kruszonka: Wszystkie składniki wrzucić do miski i wyrobić na kruszonkę. Posypać ją po wierzchu ciasta, lekko wciskając w budyń.
Ciasto piec przez około 15-20 minut (aż wierzch się przyrumieni).
Na jednym kawałku takiej szarlotki z pewnością się nie skończy :D Jedna z najpiękniejszych i najbardziej apetycznych jakie widziałam i to w czołówce :)
OdpowiedzUsuńWygląda smakowicie, jesienią szarlotki uwielbiam :)
OdpowiedzUsuńPycha :) Uwielbiam szarlotki! Zapraszam też do konkursu na przepisy z jabłkami https://cookpad.com/pl/konkursy/228-przepisy-z-jablkami
OdpowiedzUsuńSzarlotka nie jest moim ulubionym ciastem, ale taka uzdrowiona mogłaby mnie zachwycić. Jak widzę listę składników to wiem, że wyszło Ci coś przepysznego ;)
OdpowiedzUsuńWygląda tak pysznie, że aż ślinka leci :) Zjadłabym nawet teraz :)
OdpowiedzUsuńMusi być obłędna :)
OdpowiedzUsuńPoproszę o kawałek , mniamm :)
OdpowiedzUsuńSzczególnie z tą kokosową kruszonką trafiłaś idealnie <3
OdpowiedzUsuńdo szarlotki mam zawsze słabość :) a w zdrowej wersji tym bardziej bym się skusiła na kawałek :)
OdpowiedzUsuńSzarlotka to jedno z moich najbardziej ulubionych ciast, a Twoja wersja jest bardzo kusząca :)
OdpowiedzUsuńJabłecznik z kokosem właśnie jem. Bardzo lubię. Twoja wersja bardzo mi się podoba :)
OdpowiedzUsuńKolejne genialne ciacho w twoim wydaniu :)
OdpowiedzUsuńWygląda bajecznie, chętnie bym spróbowała ;)
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się ten przepis, chętnie bym go wypróbowała (tylko z małą modyfikacją - masło zamiast oleju kokosowego) :).
OdpowiedzUsuńMmm, wygląda niesamowicie kusząco :)
OdpowiedzUsuńAż zjadła bym ten obrazek tak apetycznie to wygląda ;)
OdpowiedzUsuńObserwuję z wielką chęcią i zapraszam do siebie :
https://kobiecomania.blogspot.com/
Wspaniała szarlotka na jesienne dni :-)
OdpowiedzUsuńfajna ta szarlotka!
OdpowiedzUsuńCzy można prosić o skład makroskładników?
OdpowiedzUsuńW 100 g jest około 170 kcal (3.5g Białka,7.4g Tłuszczy oraz 25.5g Węglowodanów)
Usuń