niedziela, 3 grudnia 2017

Ciasto z bananami i owsiano-cynamonową kruszonką

Ciasto z owocami i kruszonką

Tak właśnie - ciasto z bananami i nie jest to popularny chlebek. Banany w kuchni mam zawsze, co zresztą chyba widać przeglądając przepisy na blogu ;) Uwielbiam używać ich jako naturalnego cukru, bardzo lubię też tą wilgotność i miękkość jakie nadają one wypiekom. Co ciekawe rzadko jadam je na samo, jakoś nie przepadam za tymi owocami w stanie surowym, chyba że jako dodatek do owsianki czy omleta. Zwykle czekam aż na bananach pojawią się ciemne plamki i wtedy to dla mnie znak, że pora upiec coś zdrowo-pysznego . Tym razem jednak nie rozgniotłam bananów, a pokroiłam je w plasterki, które posłużyły jako nadzienie do ciasta. Natomiast za słodzik posłużył mi ksylitol oraz trochę cukru brązowego. Ciasto wyszło lekko biszkoptowe, z wilgotnym i słodkim bananowym nadzieniem, a całość wieńczy doskonała owsiano - cynamonowa kruszonka. Ciasto prezentuje się bardzo efektownie, a jest naprawdę jednym z szybszych i prostszych jakie wykonałam. Robiłam je w bardzo małej formie, a więc jeśli chcemy upiec go w większej to radzę podwoić ilość składników. Bardzo polecam przetestować przepis :)

Składniki:

Kruszonka:

  • 1/2 szklanki zmiksowanych płatków owsianych
  • 3 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 2 łyżki brązowego cukru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
Ciasto:
  • 1 i 1/3 szklanki mąki pełnoziarnistej
  • 2 jajka
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 szklanki mleka (u mnie migdałowe)
  • 3 łyżki ksylitolu
  • 2 średnie banany

Wykonanie:

Piekarnik nagrzać do
180ºC. Formę (u mnie ok. 20x20) wyłożyć papierem do pieczenia.
Kruszonka: Do miski wsypać lekko zmiksowane płatki owsiane (nie mają być aż tak drobne jak mąka), dodać olej kokosowy, cynamon oraz cukier brązowy i wymieszać. Konsystencja ma wyjść wilgotna i krucha.
Ciasto: Banany pokroić w plasterki. Do miski wbić jajka, dodać mleko oraz ksylitol i wszystko wymieszać lub krótko zmiksować. W drugiej misce połączyć ze sobą mąkę, sól, cynamon i proszek do pieczenia. Przesypać suche składniki do mokrych i dokładnie wymieszać, tylko do połączenia się składników. Połowę masy przelać do formy, na to położyć plasterki bananów (można też je jeszcze posypać cynamonem). Na to wylać pozostałą część ciasta, a wierzch posypać przygotowaną kruszoną. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez około 25 minut - aż kruszonka się przyrumieni.

Dietetyczne ciasto

Bananowe ciasto

Fit ciasto bananowe

17 komentarzy:

  1. Nie wiem dlaczego ale na myśl przywołał mi szarlotkę :) Z pewnością świetnie smakuje i zadowoli nie jedno podniebienie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super! Coś zupełnie innego niż klasyczny chlebek bananowy :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj...coś dla mnie...dziękuję ☺

    OdpowiedzUsuń
  4. ja również mam zawsze banany, a ostatnio także daktyle :) super ciacho :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Apetycznie wygląda :) Mam ochotę na kawałek :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Na początku myślałam, że to szarlotka. Takie mówi do mnie jeszcze bardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Na pewno skorzystam z tego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja też rzadko jadam same banany, dodaję je za to często do owsianek czy płatków z jogurtem, a wczoraj nadmiar zużyłam do chlebka bananowego :) Twoje ciasto wygląda jednak dużo ciekawiej, a smakuje na pewno świetnie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny pomysł na trochę inną wersję chlebka bananowego :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mniam, wygląda bardzo smakowicie. Lubię Twoje zdrowe wypieki. Zawsze zaskoczysz mnie czymś nowym :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Moja Droga,

    Na początek, chcę Ci podziękować za Twoje przepisy, a przede wszystkim za prostotę Twoich zdrowych przepisów. Są nie tylko proste, smaczne, ale również tanie. Nie są to jakieś wymyślne przepisy, gdzie trzeba zlecieć pół Polski by znaleźć jakiś produkt i wydać na niego fortunę. Wczoraj robiłam muffinki bananowe i się zakochałam. Zresztą po raz kolejny. Dziękuję, że jesteś, że dzielisz się z nami swoimi przepisami, za to, że poświęcasz swój wolny czas. Dziękuję.

    A teraz mam pytanie, co do batoników owsianych z nadzieniem daktylowym. Powiedz mi, czy olej kokosowy mogę zastąpić olejem rzepakowym? Jeśli tak, to powinnam użyć go tyle samo. I moje pytanie, co do ksylitolu. Daktyle same w sobie są słodkie, czy można zrezygnować z niego i go nie używać?

    Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję raz jeszcze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ślicznie dziękuję za tak miłe słowa :) Cudownie przeczytać, że komuś podobają się i co ważniejsze smakują moje przepisy. Takie komentarze sprawiają wiele radość, ale są też ogromną motywacją do dalszego tworzenia i pieczenia :D
      Nie ukrywam, że jestem fanką prostych przepisów, które nie zawierają niezliczonej ilości "wymyślnych" składników i cieszę się, że mają one swoich wiernych wielbicieli :) Prosto, tanio, smacznie i zdrowo - to mogłoby być moje motto :D

      A co do batoników daktylowych to jak najbardziej można użyć oleju rzepakowego oraz zrezygnować z ksylitolu - pamiętam, że z podanych składników i proporcji wyszły one dość słodkie, a dla kogoś kto na co dzień unika cukru, były nawet za słodkie ;)

      Również bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę udanych wypieków :)

      Usuń
  12. Widzę, że masz ulubioną listę składników i ona zawsze daje super efekt.

    OdpowiedzUsuń
  13. Przepis zapowiada się super mam nadzieje ze niedługo wypróbuje :d

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...